Gdzie najczęściej wykorzystywane są roboty kolaboracyjne?

Gdzie najczęściej wykorzystywane są roboty kolaboracyjne?

Coraz więcej zakładów przemysłowych decyduje się na automatyzację procesów produkcyjnych. Choć w w wielu firmach działają potężne roboty przemysłowe, które mają na celu wyeliminowanie człowieka, to niektórzy przedsiębiorcy decydują się raczej na jego wspieranie, dlatego montują maszyny współpracujące z robotnikami, wykonujące najżmudniejsze prace. Jakie zadania mogą wykonywać te roboty? Dowiedz się tego z dalszej treści artykułu!

Od jak dawna roboty kolaboracyjne są dostępne na rynku?

Pierwsze coboty pojawiły się w sprzedaży już w 2008 roku, ale dopiero w ostatnich latach zaczęto produkować modele, które są przydatne w mniejszych, mniej zamożnych firmach. Wielu przedsiębiorców decyduje się na ich zakup, wiedząc, że mogą dzięki nim znacząco podnieść wydajność swojej firmy.

Czym cechują się te urządzenia?

Roboty kolaboracyjne mają naprawdę wiele zalet. Jednymi z najważniejszych są bezpieczeństwo i wspomaganie pracowników w realizacji wielu zadań. Nie bez znaczenia jest też fakt, że:

  • mają kompaktowe rozmiary,
  • są proste w obsłudze i łatwe w programowaniu,
  • należą do maszyn wielozadaniowych, które znajdą zastosowanie w wielu aplikacjach,
  • cechują się mobilnością i można je przenosić z miejsca na miejsce,
  • mogą wykonywać najbardziej monotonne czynności bez przerwy przez wiele godzin.

Zatem to idealne rozwiązania dla przedsiębiorstw, które nie mogą sobie pozwolić na zakup zautomatyzowanych linii produkcyjnych czy maszyn zaawansowanych technologicznie.

W jakich gałęziach przemysłu sprawdzą się te urządzenia?

Roboty kolaboracyjne znajdą zastosowanie w wielu branżach. Choć wyglądają dość niepozornie, świetnie sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, spożywczym czy elektronicznym. Przedsiębiorcy często mają problem ze znalezieniem pracowników do realizacji monotonnych, bardzo precyzyjnych zadań, a taka maszyna wykona je perfekcyjnie. Idealnie spisze się w spawaniu, malowaniu, montażu, paletyzacji i wielu innych pracach. Każde z tych urządzeń można spersonalizować i dostosować do indywidualnych potrzeb, wystarczy tylko znaleźć dobrego dystrybutora, który współpracuje z najlepszymi producentami. 

Czy te urządzenia wyeliminują człowieka z produkcji?

Niektóre być może tak, większość jednak ma za zadanie wspieranie człowieka w jego działaniach, gwarantując mu bezpieczną współpracę. Potrzebujesz małego robota kolaboracyjnego do swojej firmy? Sprawdź asortyment i wybierz odpowiedni sprzęt!