Czy możliwa jest ponowna operacja bariatryczna?

Czy możliwa jest ponowna operacja bariatryczna?

Laparoskopowa konwersja to zabieg z zakresu chirurgii otyłości, który jest możliwy jeśli wystąpią określone czynniki. Decyzję o jego zastosowaniu poprzedza wcześniejsza konsultacja i próba podjęcia leczenia nieoperacyjnego. Na czym w takim razie polega wówczas kolejna operacja bariatryczna? Dowiedz się, kiedy jest wykonywana!

Jakie są wskazania do przeprowadzenia operacji bariatrycznej?

Decyzja o tym, aby ponownie zoperować pacjenta leczącego się z otyłości, jest zawsze podejmowana indywidualnie. Zanim dojdzie do operacji rewizyjnej z zakresu chirurgii bariatrycznej, lekarz szuka odpowiedzi, czy można ten problem rozwiązać w inny sposób. Gdy jednak jest to niemożliwe, wówczas plan leczenia obejmuje przeprowadzenie ponownego zabiegu. Wskazaniem są w takiej sytuacji:

  • nasilony refluks żołądkowo-przełykowy – odczuwany zazwyczaj jako zgaga,
  • zapalenie przełyku,
  • stopniowy przyrost masy ciała,
  • dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej,
  • źle kontrolowana cukrzyca typu 2.

W powyższych przypadkach z reguły podejmuje się działania polegające na usunięciu opaski i zastąpienie jej inną formułą operacyjną, np. gastric bypass.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania operacji bariatrycznej?

Czasową przeszkodą może być np. ciąża. Operacja bariatryczna nie jest także wskazana u osób zmagających się z nałogiem nikotynowym. Zdarza się, że u palaczy dochodzi do powstania owrzodzenia w obrębie zespolenia żołądkowo-jelitowego.

Kolejnymi przeciwwskazaniami są:

  • aktywny alkoholizm,
  • uzależnienie od narkotyków,
  • choroba psychiczna poza okresem remisji.

Niekiedy zdarza się, że gotowi na zabieg rewizyjny nie są również pacjenci, którzy ignorują zalecenia dietetyka i psychologa.

Jak przeprowadza się ponowną operację bariatryczną?

W tym celu wykorzystywana jest zazwyczaj technologia laparoskopii trójwymiarowej. Technika obrazowania 3D uważa jest za mniej inwazyjną. Zabieg rewizyjny każdorazowo poprzedza ocena stanu pacjenta i anatomii układu pokarmowego, a w tym celu wykonuje się badania rentgenowskie, endoskopowe i laboratoryjne.