Typy desek snowboardowych i ich przeznaczenie

Zbliżająca się zima skłania do postanowień o rozpoczęciu przygody ze sportami śnieżnymi. Nic dziwnego. Pozwalają one na połączenie aktywnego wypoczynku z dbaniem o formę i z przyjemnym obcowaniem z pięknem górskich krajobrazów. Ważne jednak, by właściwie wybrać sprzęt do swoich zamiarów. Jakie są rodzaje desek snowboardowych? Sprawdź!

Pierwszy wybór deski snowboardowej

Najistotniejsze, by dobrze przemyśleć wybór deski snowboardowej do nauki. Zakup niewłaściwego modelu może znacznie utrudnić stawianie pierwszych kroków na stoku, a tym samym zniechęcić do zabawy. Inne wersje sprawdzą się w przypadku amatorów, a odmienne dla użytkowników dysponujących podstawowymi umiejętnościami i chcącymi próbować bardziej wymagającej jazdy.

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza do poznawania techniki? Zdecydowanie miękka, czyli skrętna, która jest łatwa w manewrowaniu. Dzięki temu początkujący użytkownik nie napotka na tak wysokie trudności przy nauce skręcania, jak miałoby to miejsce na twardym sprzęcie.

Deski do szybkiej jazdy

Opanowanie podstaw pozwala przejść do bardziej dynamicznej jazdy, delektować się większymi prędkościami. W takich przypadkach elastyczny sprzęt może okazać się niewystarczający. Należy dobrze wybrać snowboard. Rodzaje desek dostępnych na rynku przeznaczone są do odmiennych stylów. O ile miękki model usprawnia naukę, bo łatwo nim manewrować, o tyle do szybkiej jazdy niezbędny będzie wariant twardy.

Na tym jednak nie kończy się wybór. Wśród sztywnych wersji można znaleźć kilka typów, a każdy z nich nadaje się do innych warunków.

Stopień doświadczenia i rodzaj jazdy

W przypadku chęci szybkiego zjeżdżania ze stoków lub ewentualnie zabawy po niewytyczonych szlakach najlepiej postawić na wersję All Mountain. Jest ona uniwersalna i sprawdzi się na różnych terenach. Można na niej jeździć zarówno po ubitym, jak i świeżym śniegu, poradzi sobie na muldach i innych naturalnych przeszkodach.

Osoby, które doskonale opanowały technikę i zamierzają korzystać z ramp, skoczni itp., powinny zdecydować się na modele Freestyle. Świetnie pasują np. do jazdy w half-pipe.

Wprawieni użytkownicy, którzy będą eksplorowali wyjątkowo trudne, nieprzygotowane miejsca (zbocza stoków, jazda między drzewami itp.) mogą kupić dłuższą, węższą i bardzo sztywną wersję Freeride.

Z kolei amatorzy ślizgania się po rurkach itp. najlepiej odnajdą się na sprzęcie typu Jibbing.

Przyjemna jazda tylko na najlepszym sprzęcie!

Na rynku jest ogromna dostępność sprzętu. Dużo firm kusi początkujących modelami sprzedawanymi w bardzo niskich cenach. Zdecydowanie jednak nie warto nabywać tego typu produktów. Wyłącznie wysokiej jakości snowboard zapewni czerpanie radości z jazdy. Tanie wersje często szybko pękają, nie ślizgają się zbyt dobrze, są mało zwrotne. Korzystanie z nich może szybko zniechęcić do nauki. Dlatego warto kupić solidną deskę.