Transport do Rosji – jak go przygotować?

Wschodni sąsiad Polski – Federacja Rosyjska, stanowi ważny rynek dla wielu rodzimych firm. Choć sytuacja polityczna między oboma krajami jest co najmniej trudna, to biznes nie znosi przestojów. Klucz stanowi odpowiednia organizacja transportu do Rosji. Chcesz wiedzieć, jak to zrobić? Przeczytaj poniższy artykuł.

Jakie trudności można spotkać, organizując transport do Rosji?

Przewóz towarów do Federacji Rosyjskiej jest utrudniony z kilku powodów. Przede wszystkim – kraj ten znajduje się poza dwiema istotnymi organizacjami ułatwiającymi stosunki handlowe, czyli Europejskim Obszarem Gospodarczym i Unią Europejską. Umowy, które obowiązują w obu tych strefach, znacznie upraszczają prowadzenie biznesu, ograniczając  formalności i procedury. Z drugiej strony należy uwzględnić fakt obecnych ograniczeń kontaktów, wynikających m.in. z sankcji. Pewne produkty więc mogą zostać objęte embargiem, co koniecznie należy uwzględnić.

Istnieją też komplikacje innej natury. Z jednej strony bowiem – FR to kraj ogromny, ale sieć dróg ma słabo rozwiniętą. Choć sytuacja, m.in. wskutek współpracy chińsko-rosyjskiej, stopniowo ulega poprawie, to wciąż planowanie trasy przejazdu powinno być prowadzone z odpowiednią ostrożnością. Dlatego transport do Rosji warto powierzyć specjalistom, którzy znają specyfikę tego kraju i mają doświadczenie w przewozie towarów do niego.

Formalności, których trzeba dopełnić

Fakt, że Rosja znajduje się poza europejskimi strefami ułatwiającymi handel, wymusza spełnienie określonych formalności, by cała procedura przebiegła bez komplikacji. Jednym z najważniejszych punktów jest posiadanie numeru EORI. Jeśli przedsiębiorca nim nie dysponuje – jego towary zostaną cofnięte podczas odprawy celnej. Potrzeba też m.in. odpowiedniej faktury handlowej i listu pakunkowego dla transportu.

Kwestia znalezienia odpowiedniego partnera

Organizując transport do Rosji, warto przede wszystkim postawić na sprawdzonego partnera, który zapewni w pełni profesjonalny i bezpieczny przewóz. Sięgnij więc po wsparcie ekspertów z odpowiednim doświadczeniem. Zwróć też uwagę na zakres usług – nie brakuje firm pomagających we wszelkich formalnościach.