Transport do i z Rosji – o tym musisz pamiętać!

Jeśli planujesz rozszerzyć swoją działalność także na teren Federacji Rosyjskiej – przez eksport lub import produktów z tego kraju, musisz wziąć pod uwagę pewne trudności pojawiające się podczas transportu. Jakie? O tym możesz przekonać się, czytając poniższy artykuł. Dowiedz się więcej już teraz.

Rosja – kraj poza UE i EOG

Pierwsza i najważniejsza rzecz – transport do Rosji jest utrudniony ze względu na fakt, że nie znajduje się ona w europejskich organizacjach ułatwiających kontakty handlowe. Zarówno Unia Europejska, jak i Europejski Obszar Gospodarczy, dzięki zawartym umowom znacznie upraszczają przewóz produktów między należącymi do nich krajami. Nieobecność Federacji Rosyjskiej w tych strukturach komplikuje realizację przewozu do i z tego kraju, wymuszając przebrnięcie przez pewne procedury.

Konieczne więc jest posiadanie odpowiednich licencji, w tym numeru EORI. Bez niego towary nie przejdą przez odprawę celną. Towar musi być też opatrzony stosowną dokumentacją – kierowca przewożący go powinien posiadać m.in. fakturę handlową i list pakunkowy dla transportu. Jeśli zaś importujesz produkty z tego kraju – czeka Cię opłacenie VAT-u i cła.

Wielki kraj o słabej sieci dróg

Kolejna rzecz to rozległość Federacji Rosyjskiej. To, jeśli chodzi o powierzchnię, największe państwo na świecie. Sama część europejska Rosji to ogromny areał, nie wspominając o azjatyckiej. Mimo tego – sieć dróg jest tam bardzo słabo rozwinięta. Te szlaki zaś, które funkcjonują, nierzadko są w bardzo złym stanie. Choć planowanie trasy podczas transportu to rzecz normalna, to jeśli chodzi o przewóz do FR – logistyka staje się niemałym wyzwaniem. W takiej sytuacji przydaje się nie tylko doświadczenie w spedycji jako takiej, ale i znajomość specyfiki danego kraju.

Dobry spedytor – klucz do sukcesu

Nie musisz pozostawać sam z transportem do Rosji. Postaw na odpowiedniego partnera, który wykonywał już takie zadania. Wybierając odpowiednią firmę, możesz liczyć nie tylko na pomoc w przewozie, ale i wszelkich procedurach, jakie się z nim wiążą. Postaw więc na dobrego spedytora i zacznij eksportować lub importować z Federacji Rosyjskiej.