Operacja bariatryczna — co warto wiedzieć?

Otyłość to jedna z chorób XXI wieku. Jest niezwykle groźna, choć wiele osób nadmierną masę ciała postrzega tylko jako problem natury estetycznej. Jednak schorzeniu temu —  gdyż jest to schorzenie —  towarzyszy wiele chorób współistniejących, jak nadciśnienie czy cukrzyca, cięższy jest też przebieg innych, a prognozowana długość życia jest znacznie krótsza niż u osób z umiarkowaną masą ciała. Jednym ze sposobów na pozbycie się otyłości są zabiegi bariatryczne. Poznaj ten temat bliżej.

Dla kogo są operacje bariatryczne?

Bariatria to dziedzina medycyny zajmująca się chirurgicznym leczeniem otyłości, choć nie zawsze są to klasyczne operacje chirurgiczne. Dziedzina ta wykorzystuje też metody endoskopowe i laparoskopowe, nieustannie zresztą pracuje się nad udoskonalaniem takich procedur i szukaniem nowych, bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych, co jest odpowiedzią na rosnące potrzeby.

Warto wiedzieć przede wszystkim o tym, że operacja bariatryczna przeprowadzana jest wtedy, kiedy otyłość zagraża zdrowiu i życiu pacjenta, a nie wtedy, kiedy chce on schudnąć, ale nie ma ochoty podjąć wysiłku związanego ze stosowaniem diety i ćwiczeń. Zabiegi te są zwykle stosowane jako ostatnia deska ratunku, przeprowadzane u ludzi ze znaczną otyłością, którzy w inny sposób nie są w stanie schudnąć ze względu na ograniczone możliwości poruszania się oraz przyzwyczajenie do przyjmowania dużych racji żywności —  zmniejszenie objętości żołądka nawet o 80% sprawia, że jedzenia można przyjąć nieporównywalnie mniej, a jednocześnie cieszyć się uczuciem sytości. Ciągły głód dla osób ze znaczną otyłością, jedzących dużo, byłby w innym przypadku nie do wytrzymania —  stąd ich niepowodzenia w zakresie utrzymywania diet wcześniej.

Jednocześnie jednak do zabiegu takiego musi zakwalifikować lekarz, biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta, a także jego masę ciała —  osoby bardzo otyłe zwykle muszą stosować dietę i w jakimś stopniu schudnąć, by procedura była dla nich bezpieczna.

Szybkie i skuteczne odchudzanie

Zabiegi bariatryczne pozwalają na szybkie odchudzanie, ale duża w tym też rola pacjenta. Warto pamiętać, że żołądek jest mięśniem, można go zatem od nowa rozciągnąć jeśli nie wytrwa się w trzymaniu nowych zasad, dotyczących zdrowego odżywiania i przyjmowania małych porcji jedzenia. Operacja jest zatem pierwszym krokiem na nowej drodze.