Kancelaria adwokacka w Poznaniu — w czym może pomóc gdy chodzi o prawo karne?

Poszczególne działy prawa regulują różne dziedziny życia. Tym, co wzbudza szczególne emocje, są sprawy karne, dotyczące czynów zabronionych, określanych przez Kodeks Karny. Sprawdź, w czym może pomóc działająca w tym obrębie kancelaria w Poznaniu.

Czego dotyczy prawo karne?

Prawo karne określa czyny zabronione. Ma znaczenie dla osób, które się ich dopuszczają, czyli na przykład dokonują włamania, rozboju czy morderstwa, a także pokrzywdzonych w wyniku takich postępowań —  ofiar bądź ich bliskich. Sprawca takiego czynu zawsze ma nadzieję, że albo uda mu się uniknąć kary, albo też uzyskany wyrok będzie jak najniższy, w czym wydatnie pomaga zatrudnienie dobrego adwokata. Warto jednak pamiętać, że działająca w obszarze prawa karnego kancelaria adwokacka w Poznaniu może też zostać zatrudniona przez osoby pokrzywdzone w wyniku czynu zabronionego. Zgłosić się do niej może na przykład osoba będąca ofiarą gwałtu czy kradzieży, ale też rodzina zmarłego w wyniku zabójstwa, wypadku spowodowanego pod wpływem alkoholu itp. Wówczas klient kancelarii staje się oskarżycielem posiłkowym w procesie —  głównym jest prokurator.

Jak wygląda postępowanie?

Zadaniem adwokata w postępowaniu karnym jest uzyskanie najlepszych dla jego klienta rozstrzygnięć. W przypadku podejrzanego lub oskarżonego o czyn zabroniony może to być uzyskanie oczyszczenia z zarzutów, uniewinnienia, umorzenia postępowania czy uzyskanie najłagodniejszego wyroku, jaki wchodzi w grę. Kiedy zaś adwokat działa na rzecz pokrzywdzonego, stara się doprowadzić do uznania winy podejrzanego bądź oskarżonego, jego skazania, a także, czasami, uzyskania zadośćuczynienia, w formie środków pieniężnych.

Warto przy tym pamiętać, że dla dobrego adwokata to, czy jego klient jest winny popełnienia zarzucanego mu czynu, czy nie, nie ma tak naprawdę znaczenia, może on nawet o to nie zapytać. Pytanie raczej brzmi, czy klient zamierza się do tego przyznać. Celem adwokata zawsze jest obrona klienta, bez względu na to, co mu się zarzuca, w myśl zasady, że każdy ma prawo do obrony. Można też mieć pewność, że wykorzysta w tym celu wszystkie możliwe środki prawne.

Niezbędna pomoc adwokata

W wielu przypadkach, na przykład sprawach karnych, z zatrudniania adwokata można zrezygnować, licząc, że uda się poradzić sobie samodzielnie. Będąc podejrzanym albo oskarżonym w postępowaniu karnym, praktycznie nikt się na to nie decyduje, czemu trudno się dziwić. Posiadanie dobrego adwokata zwiększa szanse na korzystne rozstrzygnięcie, ale i daje duży komfort psychiczny.