Jakie prace można wykonać przy pomocy robotów kolaboracyjnych?

W wielu zakładach, gdzie praca jest trudna lub wyjątkowo monotonna, sprawdzą się urządzenia zwane cobotami. Wyeliminują one czynnik ludzki z niektórych czynności, a tym samym ograniczą liczbę wypadków i ewentualnych błędów. Nie męczą się i nie psują, co więcej, idealnie współpracują z ludźmi, wykonując najtrudniejsze prace. Chcesz wiedzieć, jakie zadania mogą wykonać? Przeczytaj poniższy tekst!

Co to są coboty?

To niezwykle przydatne w bardzo wielu firmach roboty współpracujące bezpośrednio z ludźmi. Są one tak zaprojektowane, aby maksymalnie ułatwić człowiekowi pracę, zwłaszcza tam, gdzie wymaga się wyjątkowej precyzji, ale też gdzie robota jest monotonna i nużąca. Roboty kolaboracyjne , bo taką nazwę również noszą, nie wymagają barier mechanicznych ani ogrodzeń ochronnych i pracują tuż obok człowieka.

Jakie są zalety robotów kolaboracyjnych?

Urządzenia te mają wmontowane systemy bezpieczeństwa, dlatego mogą blisko współpracować z człowiekiem. Do największych zalet tych robotów należy ich mobilność. Można je w razie potrzeby przenieść w dowolne miejsce i wykorzystać w różnych aplikacjach. To maszyny nieduże i stosunkowo lekkie, więc ich przenoszenie nie sprawia problemu. Są tak skonstruowane, aby je łatwo i szybko programować. Świetnie radzą sobie z prostymi zadaniami, takimi jak przenoszenie przedmiotów, ale mogą też służyć np. do kontrolowania jakości wyrobów dzięki zamontowanym kamerom.

Jakie zadania mogą zostać wykonane przez roboty kolaboracyjne?

Zastosowanie tych robotów jest bardzo szerokie. Można je wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu, np. w motoryzacyjnym, elektronicznym czy spożywczym. Idealnie sprawdzą się w realizacji takich zadań jak:

  • spawanie,
  • paletyzacja,
  • przenoszenie,
  • obsługa maszyn,
  • montaż elementów,
  • malowanie,

a zatem wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dokładności lub skupienia uwagi podczas monotonnych czynności. Zakup robotów kolaboracyjnych niezwykle się opłaca, gdyż dzięki nim wzrasta wydajność zakładu. W przeciwieństwie do robotów przemysłowych ich zadaniem nie jest wyparcie człowieka, ale jego wspieranie.

Jaka jest cena robotów kolaboracyjnych?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ koszt ich zakupu zależy od producenta oraz modelu i zastosowania danego urządzenia. Warto jednak wspomnieć, że inwestycja szybko się zwraca. Szukasz efektywnego cobota do firmy? Odwiedź stronę i zamów potrzebny Ci model!