Jak dobrać lek na grypę?

Szeroki wybór medykamentów sprawia, że czasem nie wiadomo, co wybrać. Szczególnie zaś duży jest asortyment leków, na które jest największy popyt, czyli między innymi na przeziębienie i grypę. Jak je dobierać? Istotne są różne czynniki, czytaj dalej, by je poznać.

Po pierwsze —  kwestia wieku

Jedną z najważniejszych kwestii jest dobranie leku do wieku konsumenta. Oczywiście w przypadku osób dorosłych jest to rzecz naturalna, ale trzeba wiedzieć o tym, że nie można podawać dzieciom nieprzeznaczonych dla nich środków. Kwestii tej nie wolno bagatelizować, chodzi o fakt, że preparaty przeznaczone dla najmłodszych mają znacznie niższe dawki składników aktywnych albo w ogóle inny skład. Nie zawierają na przykład kwasu acetylosalicylowego, którego już jednokrotne podanie u dzieci może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby!

Poza tym leki przeznaczone dla najmłodszych, np. na ból czy gorączkę, mają różne zakresy wiekowe. Przykładowo, leki dla niemowląt mają często płynną i mocno skoncentrowaną formułę, a te przeznaczone dla dorosłych można wybierać w przypadku osób, które ukończyły 12. rok życia. Warto też pamiętać, że leki na grypę dla dzieci często są polecane dla kobiet w ciąży, są dla nich bowiem bezpieczne. Jednak niektóre składniki w takim stanie są w ogóle niezalecane.

Jakie objawy?

Na rynku można znaleźć różne preparaty na infekcje wirusowe. Niektóre z nich mają za zadanie zwalczać wszystkie objawy jednocześnie —  nierzadko mają formę proszków do sporządzania gorących roztworów, dzięki czemu usuwają nawet dreszcze, inne zaś niwelują konkretne objawy. Na pewno nie ma sensu sięgać po te pierwsze jeśli nie wykazuje się wielu symptomów choroby. Jeśli dokucza tylko kaszel czy ból gardła, należy sięgnąć kolejno po np. syrop czy tabletki, a także pastylki na ból gardła.

Dobierz odpowiednią formę

W dzisiejszych czasach leczenia przeziębienia i grypy nie musi już być uciążliwe, nie tylko dzięki faktowi, że współczesne leki naprawdę szybko działają, ale też ze względu na ich zróżnicowane formy. Nie lubisz połykać tabletek? Wybierz płyn. Denerwuje Cię konieczność ssania pastylek na ból gardła? Możesz sięgnąć po szybki w aplikacji oraz działaniu spray.

Leki na grypę —  stosuj z rozsądkiem!

Mimo iż takie środki są powszechnie dostępne —  da się je kupić nawet w sklepach spożywczych czy na stacjach benzynowych, nie oznacza to, że można po nie sięgać bezrefleksyjnie. Stosuj się do wskazań producenta, lekarza lub farmaceuty.