Drukarka 3D do domu – czy warto? Jaka cena?

Wydruk trójwymiarowy cieszy się dużym uznaniem w różnych branżach. Wykorzystuje się go zarówno w przemyśle, medycynie, budownictwie, jak i w… domu. Pytanie jednak, czy jest to sprzęt, w który warto zainwestować? O czym trzeba pamiętać, decydując się na zakup takiego urządzenia? I ile ono kosztuje? Przeczytaj o tym więcej poniżej.

Sprzęt do amatorskiego wydruku 3D

Należy wpierw wyjaśnić, czym w ogóle jest drukarka 3D. To sprzęt pozwalający tworzyć najróżniejsze przestrzenne obiekty, używając do tego specjalnych projektów modeli trójwymiarowych. W ten sposób można drukować najróżniejsze przedmioty, od małych komponentów urządzeń, przez makiety osiedli po… budynki.

Urządzenia te z grubsza dzieli się na profesjonalne i amatorskie. Te drugie zazwyczaj są mniej zaawansowane i o znacznie mniejszych gabarytach, co wcale nie zmienia faktu, że da się je wykorzystać w najróżniejszych celach, o czym więcej poniżej.

Wbrew pozorom – sprzęt do użytku prywatnego wcale też nie musi być drogi. Ile kosztuje drukarka 3D? Cena za takie urządzenie może zaczynać się już od około 500 złotych. Warto jednak pamiętać, że często za wyższym wydatkiem idzie lepsze spasowanie i właściwości sprzętu, a także bardziej szczegółowe wykonanie modeli.

Materiały do druku 3D

Wybierając drukarkę 3D, należy zwrócić uwagę, jaki materiał eksploatacyjny wykorzystuje. Wśród nich wyróżnia się filamenty, czyli termoplastyczne tworzywa, żywice fotoczułe, utwardzane laserem UV oraz proszki poliamidowe do spiekania. To istotne, gdyż wybór ten wpłynie z jednej strony na sposób użytkowania urządzenia, a z drugiej – na koszty eksploatacyjne.

Do czego można użyć tego urządzenia w domu?

To kreatywne narzędzie, które posłuży do wykonania niemal wszystkiego. Z pomocą tego sprzętu wykona się ozdoby do domu, zabawki dla dziecka, modele do pracy (to urządzenie przydatne np. dla architektów!), protezy, części zastępcze do domowych urządzeń… Ograniczenie stanowi wyobraźnia i… projekt. Ten można wykonać samemu (jeśli ma się wiedzę) lub skorzystać z darmowych albo płatnych wzorów.

Czy warto kupić drukarkę 3D na prywatny użytek?

Czy opłaca się inwestować w sprzęt, jakim jest drukarka 3D? Biorąc pod uwagę korzystne ceny za tak zaawansowaną technologię oraz zadowolenie wielu użytkowników tych urządzeń – nie ma wątpliwości, że tak! Jeśli zaś dopiero zaczynasz przygodę z drukiem przestrzennym, wybierz jeden z tańszych modeli i przekonaj się, jak to działa.