Drukarka 3D – cena, koszt eksploatacji

Wybierając sprzęt do druku przestrzennego warto zwrócić uwagę nie tylko na koszt samego urządzenia, ale i jego eksploatacji. W zależności od użytej technologii (a co za tym idzie – wykorzystywanych materiałów), koszty użytkowania drukarki 3D mogą być różne. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Na początku warto dowiedzieć się, ile kosztuje drukarka 3D. Cena za ten sprzęt oscyluje w granicach od około 400-500 złotych za najtańsze urządzenia do nawet 5500 złotych. Pomiędzy nimi jednak jest mnóstwo urządzeń kosztujących 1200-2000 zł, stanowiących dobry kompromis między jakością a wydatkiem związanym z ich zakupem.

Choć najtańsze modele spełnią oczekiwania wielu użytkowników, to w praktyce nie zawsze oferują najlepszy wydruk. Dodatkowo mogą mieć słabiej spasowane elementy, co przekłada się m.in. na zużycie sprzętu. Droższe modele gwarantują nie tylko bardziej precyzyjną pracę, ale często większe pole robocze, dostępność materiałów i szereg innych funkcji, jakie w najtańszych produktach nie występują. A jak wyglądają koszty eksploatacji? Sprawdź!

Energia

Dla wielu to jeden z podstawowych parametrów. Wszak praca drukarki 3D to nierzadko hałas i całe godziny działania, co, teoretycznie, powinno generować duże koszty. Jednak tak nie jest. Urządzenia te pobierają najczęściej od 100 do 200 W. Trzeba by więc naprawdę mnóstwa godzin (a nawet dni) intensywnej pracy sprzętu, by mocno wpłynęła na rachunki za prąd.

Materiał eksploatacyjny

Filamenty, żywice, proszki poliamidowe – to głównie one wpływają na to, jakie są koszty eksploatacji. Cena za nie bywa skrajnie różna, ale za wyższym wydatkiem zwykle idą lepsze właściwości materiału. Wiele więc zależy od tego, jakie są oczekiwania użytkownika i do czego będzie wykorzystywał drukowane przedmioty.

Zużycie sprzętu

W końcu trzeba uwzględnić fakt, że drukarka 3D podlega zużyciu. Elementy podgrzewane, takie jak dysza czy stół, a także ruchome, zużywają się najszybciej i w końcu będą wymagać naprawy lub wymiany. Jednak im wyższa klasa sprzętu, tym dłuższa żywotność.

Drukarka 3D – tańszy czy droższy model?

Szeroka rozpiętość cenowa ma realne przełożenie na kulturę pracy tych urządzeń. Dobra drukarka zapewni lepszą jakość wydruku, ale i niezawodność – zarówno jeśli chodzi o efekty pracy, jak i żywotność. To z kolei wpływa na koszt eksploatacji. Dlatego, jeśli chcesz intensywnie z niej korzystać, sięgnij po sprzęt przynajmniej ze średniej półki.