Deska snowboardowa – jak dobrać prawidłowy rozmiar? Poradnik

Zbliża się zima, a to okazja do zapoczątkowania nowej przygody, która odmieni dotychczasowe życie i wniesie do niego wiele przyjemnych emocji. Świetnie jest rozpocząć aktywność z tzw. sportami zimowymi. Jak dobrać deskę snowboardową, by bezpiecznie i szybko notować postępy? Jaka deska snowboardowa dla dziecka lub amatora będzie najlepsza? Sprawdź!

Dobór deski snowboardowej do umiejętności

Pierwszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu snowboardu, jest jego rodzaj, który powinien być dopasowany do umiejętności. W środowisku panuje opinia, że najlepsza dla dzieci i osób początkujących jest wersja elastyczna (miękka). Łatwiej się nią manewruje, co jest ważne podczas stawiania pierwszych kroków na stoku i uczeniu się skręcania. Są to tzw. warianty allmountain/freestyle.

Niski stopień sztywności zapewnia lepszą kontrolę w trakcie zjeżdżania i eliminuje ryzyko złapania tzw. krechy i rozwinięcia nadmiernej prędkości. Dla tych, którzy dopiero zaczynają zabawę z tym sportem, poleca się dobór deski snowboardowej skrętnej, nad którą łatwiej zapanować.

Rozmiar i długość deski mają znaczenie

Kolejny czynnik warty przeanalizowania to wymiary. Długość deski snowboardowej jest bardzo istotna. To od niej zależy, czy użytkownik będzie mógł opanować technikę jazdy. Naukę utrudni zarówno za duży, jak i za krótki model. Dlatego sprzęt dobiera się na podstawie wzrostu oraz wagi. Na stronach producentów można znaleźć tabele, które wskazują optymalne długości dla poszczególnych osób. Obowiązuje tu zasada, że im cięższy i wyższy użytkownik, tym większy powinien być snowboard.

Dobrze dobrany sprzęt powinien mieć nieco mniej cm (10-30 cm w zależności od wagi), niż wynosi wzrost kupującego. Nie jest to jednak regułą. W przypadku osób niskich i ciężkich może zdarzyć się tak, że najlepszy będzie dłuższy model.

Zostaje jeszcze szerokość. W tym przypadku rozmiar deski snowboardowej jest kwestią długości stóp i własnych preferencji. Chodzi o to, by but nie wystawał za bardzo poza obrys sprzętu i nie ocierał się w trakcie jazdy o śnieg.

Gdy już coś potrafisz

Inne zasady wyboru obowiązują, kiedy w grę wchodzi deska snowboardowa dla początkujących, a odmienne, gdy użytkownik dysponuje już danymi umiejętnościami. W drugim przypadku istotny jest rodzaj uprawianej jazdy. Gdy okres nauki jest już przeszłością, warto skonsultować się ze sprzedawcą. Ten doradzi, jaki model sprawdzi się przy zjeżdżaniu po tradycyjnych trasach lub nieprzygotowanych stokach, a który będzie najlepszy do skakania w snow parku itp.

Stawiaj na najlepszy sprzęt

Od jakości wiele zależy. Wpływa ona zarówno na łatwość przyswajania techniki, jak i bezpieczeństwo oraz przyjemność z jazdy. Jedynie profesjonalna deska snowboardowa zagwarantuje pełną kontrolę użytkownikowi, nie złamie się przy pierwszej przeszkodzie i pozwoli na wieloletnią przygodę. Dlatego dobrze jest stawiać na sprzęt od renomowanych producentów.