Co zabrać na wycieczkę w góry? Jak spakować ekwipunek z głową? W co się ubrać?

Wyprawa w góry to zawsze przygoda i wyzwanie. Nawet wędrując po łatwych szlakach, można natknąć się na różne trudności. Dlatego dobrze przygotowany ekwipunek to podstawa, szczególnie że w górach pogoda jest bardzo zmienna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co zabrać na taką wycieczkę – przeczytaj poniższy tekst!

Ubranie na każdą okoliczność

Doświadczeni wędrowcy świetnie wiedzą, że nawet jeśli dzień zapowiada się słonecznie, to wcale taka pogoda nie musi się utrzymać, tym bardziej jeśli wędrówka odbywa się późną wiosną, latem czy wczesną jesienią. Lokalne komórki burzowe potrafią błyskawicznie odmienić aurę, ciskając w turystów rzęsistym deszczem. Silne porywy wiatru zaś nierzadko przynoszą przejmujący chłód. Dlatego, nawet jeśli trasa jest krótka, a słońce przyjemnie grzeje, w plecaku zawsze powinno być okrycie wierzchnie. Może to być np.:

  • kurtka softshell,
  • bluza polarowa (na wypadek, gdyby temperatury mocno spadły),
  • sztormiak.

Nie należy zapominać o stosownym obuwiu. Właściwe buty w górach to podstawa, gdyż każdy niepewny krok może skończyć się w najlepszym wypadku stłuczeniem, w najgorszym – upadkiem ze znacznej wysokości. Są różne szkoły, jakie obuwie powinno się mieć na górskim szlaku. Stara mówi o parach z cholewą powyżej kostki, co gwarantuje stabilizację tego stawu. Z kolei wielu młodszych (wciąż doświadczonych!) trekkerów poleca, by zakładać niższe, lżejsze buty, usztywniające położenie pięty. Najważniejszy jednak pozostaje komfort użytkowania oraz to, jak wiele energii traci się, chodząc w konkretnym obuwiu.

Woda i lekki posiłek – to zawsze się przyda!

Szczególnie jeśli przemierza się dłuższy szlak, gdzie brakuje schronisk, ważne jest aby mieć swój prowiant. Podstawa to odpowiedni zapas wody. Butelka 1,5 litrowa na 1 osobę w zupełności wystarczy. Przydadzą się też lekkie przekąski, np. batony proteinowe czy kanapki. Należy przy tym pamiętać aby jedzenie było szczelnie zapakowane, tak samo opakowania po nim zapach może przyciągać zwierzęta, w tym m.in. niedźwiedzie. Warto sięgnąć np. po woreczki strunowe.

Przyrządy do nawigacji i latarka

Choć w większości gór, tym bardziej w Polsce, szlaki są doskonale oznaczone, zawsze warto mieć ze sobą mapę. Im bardziej aktualna, tym lepiej, gdyż trasy mogą się zmieniać. Niezbędny będzie także kompas, najlepiej busola, pozwalająca łatwiej określać kierunki świata i punkty orientacyjne.

Co do zasady – w nocy nie powinno się chodzić po górach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie zdąży się zejść ze szlaku nim zapadnie zmrok. Dlatego jednym z niezbędnych narzędzi pieszego turysty jest latarka. Najlepiej, by była to czołówka, charakteryzująca się szczelnością i odpornością na wilgoć i pył. Dzięki temu zawsze ma się drogę oświetloną, niezależnie, jakie panują warunki na szlaku.

Sprzęt, który nie zawiedzie

Decydując się na wyprawę w góry, nawet jeśli to pokonywanie tylko krótkich, zajmujących cały dzień odcinków, zawsze wymaga stosownego przygotowania. Wybierając sprzęt, dobrze stawiać na renomowane firmy oraz dobierać ekwipunek w zależności od potrzeb. Często wędrowanie „na lekko” jest najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem.